V následujícím příspěvku bych chtěl představit čerstvě upgradovanou BPPC kartu z německa, která je dokonce revize 2 a tudíž bezproblému funguje s G-Rex 1200 PCI sloty.
Základem této karty jak je vidět z fotek byla verze s PPC 603/160 v provedení TQFP, která byla upgradována na BGA verzi MPC603RRX300LC.
Tato verze CPU se sundavá hůře než 603 v provedení BGA, ale výsledek dopadl skvěle.
Kartu jsem po upgrade testoval ve své A1200T a běhá naprosto stabilně. Ikdyž je 603/300 mírně přetaktovaná na 330MHz pomocí krystalu 60MHz a nastavením vhodného multiplikátoru, tak se moc nezahřívá. Díky 060 v revizi 6, není na 68k CPU potřeba žádný chladič. Pro jistotu má tato BPPC patici na krystal, takže změnou na 50MHz se dá případně za chvilku změnit na originální takt – samozřejmě je potřeba ještě změnit vhodné nastavení multiplikátoru pro PPC CPU.
Jak je z fotek patrné, tato BPPC karta obsahuje originál již z výroby pouze jeden oscilátor, který je zodpovědný za takt pro obě CPU. Většina BPPC karet má jinak totiž dva oscilátory, jeden pro 68k CPU + SCSI a druhý pro PPC CPU.
Ještě dodám později screen z WhichAmiga, který v poslední beta verzi zobrazí i revizi BPPC karty.
Hmmm…máš to moooc pěkný…ale 360 MHz to je pak vo něčem jiném…Haha !
Asi Ti to dělal nějakej Tvůj “ Very Rate Kolegáček “ ze západu !
Když Jsem tuhle prácičku dělal Já kdysi…ani psa nenapadlo štěknout !
Už to tak bývá, že německo je západ viz. článek. Ostrava je very game over východ… Doga byla již vypuštěna…
Hmm, krásná to hračka…
Ahoj tvořitelé =). Mám na Vás dotaz – hlavně na EXU a Svéťu:
Mám pro svojí turbínku připravený BGA 330MHz jako náhradu za mou TQFP 160 (běžící na 200=). Můj dotaz je hlavně na dodatečné úpravy karty. Jak vidím, na kartě se musejí doplnit filtry něco jako 2x elit a 1x nějaká keramika? Usuzuji tak dle poslední fotečky.
Není potřeba ještě přenastavit nějaké napájení CPU? Nebo něco jiného mimo multiplikátoru?
Přeletování mi provede jeden velmi schopný chlapík, který běžně mění GPU v noteboocích atd – má holt výbavičku, zkušenosti a trpělivost, tak se bojím jen trošku =D.
Díky moc za pomoc chlapí=)…
Ještě jeden malý dotaz: dostal jsem k tomu nějaký IDE interface s bufferem (koukám že tu jsou posuvné registry jako buffer=). Podle netu to je WINNERIDE…přinese to mimo dvou kanálů na IDE ještě nějaké PLUS pro AMI? Štve mě že má BPPC s SCSI, ale nefunguje to pod OS4.1 =(..Ten rozdíl SCSI/orig IDE je propastný v OS4.1 oproti OS3.9 =/
Tak ahooj
Štěpán
Ahoj, ano musíš i napětí z 5v na 3.3v pro 060. Je to jedna „propojka“ tuším z feritu, která je ve spodní části (ne pod CPU) CPU. Taková větší a má možnost na PCB o jednu plošku přepájet. Pak multiplikátory pro PPC takt + multiplikátor (dolů) pro 060 CPU (první zleva) takt 1:1 (50Mhz krystal zůstane) jen se nebude jako v případě 040 CPU dělit 2 Co je potřeba z upgrade TQFP pouzdra na BGA ti nepovím, jsou to nějaké věci co píšeš. Jen se osadí. Už jsme to spolu jednou řešili live Kdyby něco můžeš zavolat, mám teď jinou novou práci v Ústí a není moc času na Amigu, ale moje sbírka je a bude. Měj se fajn a to platí i pro ostatní. Long live Amiga.
Áhoj =)…Jsem rád že to tu ještě někdo taky sleduje =). Třeba se někdo ozve, kdo má čas a vyfotí mi detailně BPPC aby byly vidět ty kondíky =). Ta keramika (jestli to není něco jiného) by tedy asi chtěla opsat s lupou =D.Je to hrozný že mám pořád tu 330 v šupleti, ale nějak se bojím aby mi neodešla nějakou chybou s napájením PPC =o/.
Se změnou napájení z 040 na 060 (5v na 3,3V) to vím, tos mi říkal tenkrát a výměnu CPU jsi dělal ty =). Takt mi zůstával na 50MHz (25 u 040) protože mám SCSI=). Sice mi v OS4.1 SCSI neběží ..(GRRR proč ten ovladač někdo nezkompiluje z linux verze!!!!) ale tam se nevyužívá ani 060 =).
Starý SCSI disk mám teď připojený přes ALF ZOROII kartu, u které mi ale nefunguje případný BOOT =o/. OS4.1 kupodivu sám zdetekuje ALF kartu!!! Označí jí jako SoftSCSI_C9XAE9.device! Ale nevidí na ní data, takže mám rozjetý ALF.device a na něj OS4.1 normálně vidí!!! Škoda že někdo nepřišel na to jak něco podobného udělat i u SCSI na BPPC =o/. Nějak získat ten SCSI.device přímo z FLASH z BPPC a zkusit ho rozjet stejně jako údajně nekompatibilní ALF.device =)). Přecijenom to vypadá že práce s ALF SCSI v ZorroII slotech je pořád rychlejší než origo IDE na desce A1200 a kdyby to byl SCSI přímo na Blizně, určitě by to jelo bez omezení ZorroII =D.
Jen ještě dotaz co sem vůbec nepatří =))..Snažím se přijít na to jak ušetřit u OS4.1 RAM. Nejde nějak vyházet načítání podpory USB a dalších zařízení co nemám? Zbytečně jsou načteny v systému a žerou RAM které mám jen 128MB =o/…po bootu jen 57MB!
A druhý dotaz…jde nějak udělat aby si fullscreen aplikace (hry) ukončovali WorkBench jako to dělal OS3.9? BVISION má jen 8MB a tak nejde vlastně téměř žádná hra spustit aniž bych si předem srazil rozlišení Workbenche na 640×480x8 =o/.
Třeba se mi časem podaří sehnat nějaký pěkný PCI sloty =) a osadím si Ami DALŠÍ GPU s více RAM =)) a i více RAM do systému, ale zatím nevím kde sehnat =o/…
Zatím ahooj všichni
Ami zdááááár =))